Σε εξέλιξη ο Μαραθώνιος της Αθήνας, ελληνικές επιτυχίες

Διεξάγεται σήμερα ο αυθεντικός 36ος Μαραθώνιος της Αθήνας και περισσότεροι από 50.000 δρομείς από 105 χώρες – από όλον τον κόσμο – κατέκλυσαν το λεκανοπέδιο. Πέραν της κλασικής διαδρομής των 42 χιλιομέτρων, υπήρχαν και διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων, αλλά και αγώνες για παιδιά και Άτομα με ειδικές Ανάγκες.

Tην εκκίνηση του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων έδωσε ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, στις 8:30, από τη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας στο Σύνταγμα.

Ο Γιώργος Τάσης στους άνδρες και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στις γυναίκες, πρώτευσαν στα 10 χλμ του Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Τάσης τερμάτισε σε 30.29 που είναι και νέο ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο με 30.50 κατείχε ο περσινός νικητής Χρήστος Καλλίας, ο οποίος εφέτος τερμάτισε 2ος με 30.40, ενώ τρίτος κατετάγη ο Νίκος Σάκης με 30.59.

Η Πριβιλέτζιο τερμάτισε σε 35.23, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 35.51 την Αναστασία Καρακατσάνη, την κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 34.59 και πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, αφού έχει πάρει τη νίκη πέντε φορές, ενώ άλλες δύο έχει τερματίσει 2η.

Τρίτη τερμάτισε η Βρετανή Χάνα Μπρουκς με 36.43, ενώ 5η ήταν η ταλαντούχα 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου με 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.

Παράλληλα, ο Ανδρέας Δημητράκης στους άνδρες και η Ανθή Κυριακοπούλου στις γυναίκες πρώτευσαν στο πρωινό αγώνα 5 χλμ του διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Δημητράκης τερμάτισε σε 14.47, με δεύτερο τον Μάριο Αναγνώστου με 15.05 και τρίτο τον Θανάση Καλάκο με 15.25.

Ο Δημητράκης σημείωσε και νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού το προηγούμενο κατείχε ο Χρήστος Καλλίας με 14.49. «Είμαι ευχαριστημένος που αγωνίστηκα ακόμη μια φορά σε αυτή τη διαδρομή. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζω. Η συμμετοχή μου έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου για τον κλειστό στίβο με αποκορύφωμα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκωβης. Ελπίζω να είμαι και του χρόνου εδώ”, είπε ο Δημητράκης.

Στις γυναίκες έγινε μάχη για τη νίκη, την οποία τελικά πήρε η Κυριακοπούλου με 17.28. Δεύτερη ήταν η Δάφνη Λαβασά με 17.30 και τρίτη η Ζωή Ανδρικοπούλου με 17.32.

Οι απόψεις που αναφέρονται στο κείμενο είναι προσωπικές του αρθρογράφου και δεν εκφράζουν απαραίτητα τη θέση του SLpress.gr

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του άρθρου από άλλες ιστοσελίδες χωρίς άδεια του SLpress.gr. Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των 2-3 πρώτων παραγράφων με την προσθήκη ενεργού link για την ανάγνωση της συνέχειας στο SLpress.gr. Οι παραβάτες θα αντιμετωπίσουν νομικά μέτρα.