Ελλάδα-Τσεχία 84-77: Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά

-
99

Την τελευταία της ευκαιρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας θέλει να αξιοποιήσει η Εθνική Ανδρών, στο κλείσιμο της αυλαίας της 2ης αγωνιστικής για την Β' φάσης της διοργάνωσης, απέναντι στην Τσεχία.

Ζητούμενο για την Εθνική μας είναι η νίκη με διαφορά +12 πόντων και στη συνέχεια να περιμένουμε ήττα της Βραζιλίας από τις ΗΠΑ για να προκριθούμε στους "8" της διοργάνωσης.

Live η εξέλιξη του αγώνα:

Καλό ξεκίνημα για την Εθνική με 2 τρίποντα του Νικ Καλάθη, σούπερ άμυνα αλλά και μερικές κακές επιλογές στην επίθεση. Φαίνεται ότι αποδίδει το σχήμα με δύο κοντούς ενώ πιο δραστήριος είναι και ο Γιάννης Αντετοκούμπο.

Η ελληνική ομάδα παρουσιάζει καλή εικόνα και μας γεμίζει ελπίδες.

Τέλος Α' περιόδου, Ελλάδα-Τσεχία: 18-12.

Η Εθνική συνεχίζει να κάνει ένα καλό παιχνίδι και αν δεν είχε κάνει μερικά αβίαστα λάθη στην επίθεση, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη.

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ομάδα μας ολιγώρησε με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να ισοφαρίσουν ενώ 3 φάουλ έχει ο Γιάννης Αντετοκούμπο

Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Ελλάδα - Τσεχία: 32-33

Συνεχίζει να παλεύει η Εθνική αλλά το ματς δεν της βγαίνει. Τέσσερα φάουλ ο Γιάννης που παραμένει στο παιχνίδι.

Παρά το καλό ξεκίνημα τα τρίποντα και πάλι δεν βγαίνουν με αποτέλεσμα η εθνική να κολλάει στην επίθεση. Αστοχία και στις βολές.

Με πολύ δυνατές άμυνες και πάθος η Ελλάδα ανακάμπτει στο σκορ και με τρίποντο του Καλάθη.

Τέλος τρίτης περιόδου, Ελλάδα-Τσεχία 57-49

Συνεχίζει την αντεπίθεση η Εθνική με σούπερ Θανάση Αντετοκούμπο και πάθος στην άμυνα. Έτσι θέλουμε να παίζει η ομάδα μας κι ας αποκλειστούμε.

Οι χαμένες βολές μας κρατάνε πίσω, ενώ ένα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ που σφυρίχθηκε στον Γιάννη στέλνει τον MVP του ΝΒΑ στον πάγκο με 5 φάουλ.

10/18 βολές εμείς 16/16 οι Τσέχοι.

Οι Τσέχοι με ψυχραιμία στο παιχνίδι τους και εύστοχα σουτ μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους.

Τρίποντο του Καλάθη.

Τελικό σκορ: Ελλάδα-Τσεχία 84-77

Καλή εμφάνιση σήμερα αλλά η ήττα με τη Βραζιλία στοίχισε τελικά την πρόκριση.

• Οι απόψεις που αναφέρονται στο κείμενο είναι προσωπικές του αρθρογράφου και δεν εκφράζουν απαραίτητα τη θέση του SLpress.gr
  • Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του άρθρου από άλλες ιστοσελίδες χωρίς άδεια του SLpress.gr. Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των 2-3 πρώτων παραγράφων με την προσθήκη ενεργού link για την ανάγνωση της συνέχειας στο SLpress.gr. Οι παραβάτες θα αντιμετωπίσουν νομικά μέτρα.