ΗΠΑ – Ελλάδα: 69-53 – Με την Τσεχία θα παιχτεί η πρόκριση

Η εθνική Ελλάδος αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ για στο Μπουντομπάσκετ της Κίνας.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 2 πόντους διαφορά υπέρ των ΗΠΑ, 19-17.

Ηγετικό ρόλο έχει αναλάβει ο Γιάννης Αντετοκούμπο και τουλάχιστον στην αρχή του αγώνα ήταν εξαιρετικός.

Μετά από άστοχες προσπάθειες για σουτ 3 πόντων και λάθη στην επίθεση της ελληνικής ομάδας οι ΗΠΑ προηγούνται στο ημίχρονο 38-25 ενώ και ο Γιάννης έχει εγκλωβιστεί μετά το δυνατό ξεκίνημα.

Η εθνική ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και πάλι οι άστοχες επιλογές στην επίθεση δεν μας επέτρεψαν να μείνουμε κοντά στο σκορ.

Σημαντικότερο πρόβλημα της Ελλάδας τα τρίποντα, όπως συνήθως, καθώς έχουμε 5/23! Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: 54-37.

Το παιχνίδι χαλάρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και η εθνική μάζεψε λίγο τη διαφορά στους 11 πόντους χωρίς όμως να δείχνει ότι μπορεί να απειλήσει.

Τελικό σκορ: 69-53

Πλέον η εθνική ομάδα θα διεκδικήσει την πρόκριση με την Τσεχία, την οποία πρέπει να κερδίσει με +12 και ταυτόχρονα να μην χάσουν οι ΗΠΑ από τη Βραζιλία.

Οι απόψεις που αναφέρονται στο κείμενο είναι προσωπικές του αρθρογράφου και δεν εκφράζουν απαραίτητα τη θέση του SLpress.gr

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του άρθρου από άλλες ιστοσελίδες χωρίς άδεια του SLpress.gr. Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των 2-3 πρώτων παραγράφων με την προσθήκη ενεργού link για την ανάγνωση της συνέχειας στο SLpress.gr. Οι παραβάτες θα αντιμετωπίσουν νομικά μέτρα.