“Έφυγε” ο Σπύρος Βλασσόπουλος, της μουσικής και του Ideal
11/05/2024![“Έφυγε” ο Σπύρος Βλασσόπουλος, της μουσικής και του Ideal](https://slpress.gr/wp-content/uploads/2024/05/ghghghghj-590x645.jpg)
“Έφυγε” από τη ζωή ο Σπύρος Βλασσόπουλος σε ηλικία 78 ετών. O καλλιτέχνης και επιχειρηματίας, έπασχε τα τελευταία χρόνια από τη νόσο Αλτσχάιμερ. Σε πολλούς ήταν γνωστός κυρίως για το συγκρότημα “Λήδα και Σπύρος” που απάρτιζε εκείνος και η Λήδα Χαλκιαδάκη το 1972, ενώ άλλοι τον θυμούνται λόγω του εστιατορίου “Ideal”.
«Αποχαιρετούμε τον σημαντικό συνθέτη Σπύρο Βλασσόπουλο, το αλλοτινό ήμισυ στη ζωή και την τέχνη της Λήδα Χαλκιαδάκη (Λήδα – Σπύρος στα 70s). Δημιουργός πολλών άλλων τραγουδιών για μεγάλους τραγουδιστές (θυμίζω τον κύκλο Σαπφώ για την Αλέκα Κανελλίδου), ο Βλασσόπουλος σταμάτησε νωρίς τη μουσική για να ασχοληθεί με το εστιατόριο “ΙΝΤΕΑΛ” δικής του ιδιοκτησίας», αναφέρει σε ανάρτησή του ο δημοσιογράφος και θεατρικός συγγραφέας Αντώνης Μποσκοΐτης.
«Πέθανε πριν λίγη ώρα σε ηλικία 78 ετών. Καλή ανάπαυση να έχει, καθώς ταλαιπωρήθηκε πολύ από το Αλτσχάιμερ τα τελευταία χρόνια» αναφέρει ο κ. Μποσκοΐτης.
Ο Σπύρος Βλασσόπουλος είχε γεννηθεί στις 4 Οκτωβρίου του 1945 και σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο, όμως, τον κέρδισε η μουσική. Συνεργάστηκε με σπουδαίους καλλιτέχνες, όπως την Αλέκα Κανελλίδου, την πρώτη του σύζυγος, Λήδα Χαλκιαδάκη, τον Δάκη, τον Βλάση Μπονάτσο και την Άννα Βίσση.